Логотип компанії FRIOS - провідний виробник холодильного обладнання

Охолодження молока на виробництві

Охолодження молока – важливий технологічний етап у процесі його переробки. Він передбачає швидке зниження температури молока після надою та дозволяє зберегти якість продукту до відправки переробнику. На всіх стадіях отримання та переробки молоко має бути холодним. Охолодити його у промислових обсягах допомагає обладнання для охолодження молока.

Охолодження молока на виробництві, фото 1

Значення охолодження молока для фермерів та споживачів

Парне молоко має температуру 35-37оС і є сприятливим середовищем для розмноження та розвитку молочнокислих, коліформних (що належать до групи кишкової палички), маслянокислих та інших бактерій.
Бактерицидна фаза свіжовидоєного молока, коли воно ще здатне протистояти активності мікроорганізмів, становить всього 2-3,5 год. Саме в цей період і потрібно встигнути охолодити молоко. Своєчасне охолодження молока після доїння дуже важливе для фермерів, переробників та кінцевого споживача.[1]

Поліпшення якості молока

Швидке зниження температури молока дозволяє зберегти такі важливі фізико-хімічні властивості (особливо для одержання сиру, олії та кисломолочних продуктів), як:

  • густина;
  • в’язкість;
  • поверхневий натяг;
  • кислотність.

Швидкість охолодження впливає на вміст у молоці вільних жирних кислот та бактеріальну обсімененість.

Охолодження молока на виробництві, фото 2

Зниження ризику хвороботворних мікроорганізмів

Більшість бактерій, зокрема хвороботворних, добре розвиваються у молоці за нормальної температури +25…+40оС. Їхнє розмноження та зростання значно скорочуються, якщо продукт охолодити до +10оС, а при +2…+4оС життєдіяльність будь-якої мікрофлори в молоці припиняється на 2-3 доби. Цього часу вистачає для накопичення достатньої кількості молока та доставки його на переробку.

Охолоджувач молока – обов’язкове обладнання, яке допомагає зробити продукт безпечним для споживачів.[3]

Підвищення терміну зберігання молока

Використання охолоджувача для молока у фермерських господарствах дозволяє збільшити термін його зберігання з 2-3,5 години після надою до 2-3 діб. Це дає певний запас часу, щоб зібрати достатній обсяг для надсилання переробнику.

Збільшення прибутку фермерів

Охолодження молока знижує виробничі втрати від скисання і сквашування цього продукту, що швидко псується, що збільшує прибуток молочних ферм. Крім того, можливість накопичити молоко на велике відправлення, а не доставляти його на переробку дрібними партіями, дає економію на транспортних витратах.

Принципи охолодження молока

Охолодження молока на виробництві здійснюється за принципом безперервного теплообміну між сирим молоком та холодоносієм. Як холодоагент може виступати фреон, крижана вода або розсіл.

Опис процесу охолодження молока

У сучасній молочній промисловості використовуються такі способи охолодження молока:

  • накопичувальний – охолодження відбувається усередині резервуару (цистерни, танка). Така ємність служить для охолодження, накопичення та зберігання;
  • проточний – молоко прокачується трубами, розташованими в крижаній воді (розсолі) або пластинах теплообмінника (у сусідніх його пластинах протікає холодоагент).

Проточна технологія дозволяє знизити температуру набагато швидше, після чого молоко надходить на зберігання до резервуару при +2…+4 оС.

Чинники, що впливають на ефективність охолодження молока

На ефективність охолодження молока впливають:

  • технологія охолодження;
  • потужність холодильного агрегату;
  • герметичність обладнання;
  • площа контакту молока з поверхнею, що охолоджує.[5]
Охолодження молока на виробництві, фото 3

Огляд технологій охолодження молока

Для зниження температури молока використовують дві технології:

  • безпосереднє охолодження, при якому випарник холодильного агрегату контактує з молоком, відбираючи тепло;
  • охолодження у «водяній сорочці» резервуара або в пластинчастому (трубчастому) теплообміннику за допомогою проміжного холодоносія з температурою 0…+1оС. Може передбачатися використання льодоакумуляторів або чиллера, в яких вода (розсіл) охолоджується до 0…+1оС.

У танках для охолодження та зберігання молока можуть використовуватись дві технології одночасно.[2]

Устаткування для охолодження та зберігання молока

Для швидкого зниження температури молока використовуються:

  • танкери-охолоджувачі молока у формі циліндра з круглою або овальною основою:
    • відкриті – з верхніми кришками, що відкриваються;
    • закриті – з герметичним люком для обслуговування.
  • теплообмінники для проточного охолодження:
    • трубчасті;
    • пластинчасті.[4]

Переваги обладнання Frios для охолодження молока

Компанія Frios пропонує молочним фермам та підприємствам охолоджувачі молока різного виду, конструкції та потужності. Основні переваги нашого обладнання:

  • ідеальна відповідність потребам клієнта, оскільки ми проектуємо та виготовляємо його індивідуально для кожного замовника;
  • висока якість, завдяки заводському складанню та використанню вузлів та агрегатів від провідних виробників холодильного обладнання;
  • конкурентна, адекватна вартість;
  • швидке виконання замовлення;
  • надання гарантії.

Ми продаємо охолоджувачі молока з доставкою, монтажем, проведенням пусконалагоджувальних робіт і навчаємо персонал користуватися ним.

Часті питання про охолодження молока

→️ Навіщо охолоджувати молоко?

Охолодження молока необхідно для збереження його якості і продовження термінів зберігання, що дозволяє уникнути втрат від сквашування цього продукту, що швидко псується.

→ Як швидко охолодити молоко?

Молоко необхідно охолодити до +4оС і нижче якнайшвидше. У танках-охолоджувачах для цього потрібно 2-3 години, оскільки процес уповільнюється через надходження нових партій продукту. У проточних системах молоко охолоджується швидше.

→ ️Що таке охолоджувач молока?

Охолоджувач молока – промислове холодильне обладнання для швидкого зниження температури парного молока та запобігання розвитку в ньому мікрофлори, скисання та сквашування.

→ Яке обладнання підходить для охолодження молока?

Для охолодження молока у невеликих кількостях підходять танки-охолоджувачі відкритого або закритого типу, які використовуються одночасно для зниження температури та накопичення продукту перед відправкою в переробку. Для охолодження великої кількості молока застосовують проточні охолоджувачі трубчастого або пластинчастого типу.

Frios FEL – серія промислових чілерів

Системи охолодження рідини FRIOS Frost Evolution Line (FEL) успішно застосовують у різних галузях промисловості для забезпечення відведення тепла рідин. Нашими спеціалістами розроблено оптимальні варіанти комплектацій та налагоджено виробництво цілого ряду чилерів, оптимізованих для роботи в будь-яких умовах виробництва.

Безкоштовний прорахунок обладнання?

Ви можете безкоштовно прорахувати вартість та потужність потрібного вам обладнання. Для цього натисніть кнопку нижче, заповніть форму, в якої треба детально описати ваш запит. Або зав’яжіться з нашими менеджерами по телефону +38 (050) 620-15-08 чи e-mail: sales@frios.ua

Використана література

  1. Баронов, Ст І., & Новікова, Л. Л. (2010). Охолодження молока на малих фермах та придбання якісної сировини для переробки. Молочна промисловість (6), 42-44.
  2. Бриліна, І. А., & Зав’ялов, А. І. (2018). Енергозберігаючі технології охолодження молока у малих фермерських господарствах. Техніка та технології харчових виробництв, (2), 13-20.
  3. Курочкін, В. В., & Чернікова, Є. А. (2018). Охолодження молока у термоізольованих цистернах. Продовольча наука та технологія, 1(39), 93-97.
  4. Максимова, Є. А. (2012). Вдосконалення технології охолодження молока на молочних фермах. Молочна промисловість (5), 24-26.
  5. Самусенко, В. Г., & Кравченко, О. М. (2015). Охолодження молока на фермах. Продукти харчування (1), 46-50.

Наші нагороди та сертифікати: